Екзотика

Южна Корея с остров Чеджу
Маршрут:
София - Доха - Сеул - Кенджу - Хапчеон – Пусан - Чеджу - Сеул - Доха - София

Продължителност:
11 дни / 8 нощувки

Транспорт:
Самолет

Дати на отпътуване:
22.05.2025 г.
Програма
22.05.2025-чт 1 ден София → Доха →
В 13:35 ч. полет QR 228 от София. Кацане в Доха в 18:15 ч. *По желание с доплащане – обиколка на Доха.

23.05.2025-пт 2 ден Доха → Сеул
В 02:40 ч. полет QR 858 от Доха. Пристигане в 17:35 ч. в Сеул – един от водещите глобални градове, най-важни финансови и търговски центрове в световен мащаб, шестият най-силен и стабилен град в света. Южнокорейската столица е призната от ЮНЕСКО за Световна столица по градски дизайн. Сеул е дом на много паметници на културата, които са запазили духа на своето време, четири от които са обекти на ЮНЕСКО. Посрещане, трансфер и настаняване в хотела. Нощувка.

24.05.2025-сб 3 ден Сеул (закуска)
Закуска. Панорамна обиколка и разглеждане на Сеул. Минаваме по широкия булевард, водещ до двореца, който носи името на крал Седжонг, чиято статуя се издига насред пешеходната зона. Крал Седжонг краси с лика си банкнотата от 10 000 вона. Преди 6 века той положил основите на хангул – корейската писмена система, която заменя сложната ханджа (китайската писмена система). Ще наблюдаваме церемонията по смяна на караула пред портата на площад Гуангуамун. Всъщност това е възстановка на оригиналния ритуал, в който са участвали кралските гвардейци на династията Чосон (1392-1910). Разглеждане на кралския дворец Кьонбокгунг – главният, най-големият и най-красивият от 5-те големи двореца на династията Чосон. Завършен е през 1394 г. и е служил за основен дворец на династията Чосон до войната с Япония 1592-8 г, когато е бил разрушен. През 19 век по време на управлението на крал Годжонг са възстановени над 7700 зали и 500 сгради. В началото на 20 век дворецът отново е разрушен от японците, а пълното му възстановяване продължава и до днес. Разположен е в сърцето на корейската столица. Комплексът е заобиколен от високи стени, издигащи се на фона на очертанията на планинския масив Букхан. Ще видите тронната зала, банкетната зала, кралските покои, сградата с покоите на кралицата и градината Амсан, сградата с покоите на кралицата-майка, библиотеката на крал Годжнг и сградата, която е служила за главен офис по времето на династията Чосон. В най-задната част на двореца се намира живописен павилион, обграден от зеленина. След това ще посетим храма Джогеса – главният храм на ордена Джогйе на Корейските дзен будисти. Ще се разходим по улица Инсадонг, известна с многобройните си галерии с картини, антики и изделия на майсторите на традиционното корейско изкуство. В края на деня ще посетим кулата Намсан (кулата на Сеул), където от 480 м височина ще се насладите на панорамата към целия град. Самата кула е висока 236.7 м и е разположена на 243 м върху планината Намсан. Построена е през 1969 г. като радиотелевизионна кула, но след 40 г. е отворена за посещения и сега е един от символите на Сеул. *По желание, с доплащане – посещение на комедийния спектакъла „Готварското шоу Нанта“. Нощувка.

25.05.2025-нд 4 ден Сеул – Паджу – Демилитаризираната зона – Сеул (закуска)
Закуска. Екскурзия до границата със Северна Корея и DMZ. Зоната е с дължина 156 км, ширина 4 км и нейната ос е Военната демаркационна линия. Официално е обявена със сключено примирие и съгласие на двете страни на 27.07.1953 г. Демилитаризираната зона е вероятно най-строго охраняваната граница в света с хиляди войници от двете страни и ограниченият достъп до нея я е превърнал в природен резерват с необезпокоявана флора и фауна. Посещение на парка Имджингак – зона, разрешена за туристи, разположена на 7 км от Военната демаркационна линия и на 54 км от Сеул. Предстои Ви да влезете в 3-ия тунел, един от 4-те тунела, прокопани под DMZ от Северна Корея. Открит е на 17.10.1978 г. по информация на избягал севернокореец. Тунелът е на 73 м под земята, дълъг е 1,635 м, широк е около 2 м. и ако е бил завършен, през него са можели да преминат около 30,000 въоръжени севернокорейски войници само за 1 час. Днес тунелът е превърнат в основна туристическа атракция. Продължаваме към обсерваторията Дора, откъдето с далекогледи може да наблюдавате отсрещното гранично селище в Северна Корея – Киджонг донг. То се намира само на 6 км, но се виждат само силуети на сгради, комини, улици и природният пейзаж около тях. Връщане в Сеул. Посещение на Националния музей. Нощувка.

26.05.2025-пн 5 ден Сеул – Кенджу (закуска)
Закуска. Трансфер до гарата и отпътуване със скоростен влак (2ч20м) за Кенджу (ЮНЕСКО), наричан музей без стени. Тук са запазени много археологически останки от периода, когато градът е бил столица на древното кралство Шила, управлявало Корейския полуостров в течение на 992 години - от 57 г. пр.н.е до 935 г. Посещение на храма Булгукса (ЮНЕСКО), считан за шедьовър на будисткото изкуство от златната епоха на кралство Шила. В него се пазят едни от най-ранните дървени плочки с будистки сутри от 704-751 г., отпечатани върху черничеви свитъци. В превод името му означава „земята на Буда“. На територията на комплекса има 7 национални съкровища: 2-те каменни пагоди – Сеокгатап и Даботаб, изобразена върху монетата от 10 вона, 2-та моста – Мостът на лотоса и Мостът на сините облаци, 2-те позлатени бронзови статуи на Буда – Просветеният Буда и Състрадателният Буда и една 2-метрова ступа във формата на каменен фенер. Целият комплекс въздейства с красотата, спокойствието и усещането за святост. Ще се разходим в Тумули парк, където се намират 23 от близо 160-те открити в Кенджу гробници на владетели и аристократи от периода Шила. След това ще посетим астрономическата обсерватория Чеомсеонгдае - най-старата в Източна Азия. Накрая ще се разходим около езерото Волджи, известно още със старото си име Анапджи, което е било част от дворцовия комплекс Донггунг на династията Шила. Създадено е по заповед на крал Мунму през 674 г. като място за отдих на краля и в него има 3 островчета и беседки, красиво осветени вечер. Нощувка.

27.05.2025-вт 6 ден Кенджу – Хапчеон – Пусан (закуска)
Закуска. Отпътуване на юг за Хапчеон и посещение на храма Хаейнса (ЮНЕСКО) – един от трите главни храма в Корея, известен като дом на Трипитака Кореана. Тук се пазят 81,350 дървени табли с будистки сутри. Изработени са в края на 14 век по време на монголското нашествие. Върху всички табли са изографисани над 50 млн. китайски йероглифи, които са разположени по един и същи начин върху всяка табла. Техниката, по която са изработени, е уникална и отнемала минимум 7 години, а вложените средства може да се сравнят само с инвестициите в наши дни за покоряване на Луната. Отправяме се към югоизточния край на Корейския полуостров и пристигаме в Пусан – най-големият пристанищен град в страната и втори по големина след Сеул. Ще посетим храма Хедонг Йонгунг, построен от будисткия учител Наонг през 1376 г. По време на японските нашествия в Корея (1592-98) храмът е разрушен, но по-късно е възстановен. Комплексът е уникален. За разлика от останалите храмове в Корея, които се намират в планините, този е живописно разположен върху скала на брега на морето и гледа към яркосините води. Спиране за снимки на плажа Хеаунде – любимо място за разходка на гостите и гражданите на Пусан. *По желание с доплащане – Busan Sky capsule – можете да се повозите на емблематичното за града пъстроцветно крайбрежно влакче. Нощувка.

28.05.2025-ср 7 ден Пусан (закуска)
Закуска. Ще посетим рибния пазар Чагалчи – най-големият рибен пазар в Корея с огромно разнообразие от прясно уловени морски продукти, и пазара Гуке. Името му означава „международен“ на корейски. Създаден е след Корейската война от избягали в Пусан бежанци, които започват да търгуват, за да си изкарват прехраната. Гуке е един от най-големите пазари в Корея – всяка уличка е препълнена със сергии и се свързва с други по-малки пазари. Тук има такова голямо разнообразие от стоки, че може да намерите всичко, за което се сетите. Следва посещение на Гамчеон - едно от емблематичните места за Пусан. Гамчеон се появява през 1950 г. вследствие на Корейската война, когато близо 600 хиляди души напускат домовете си в цялата страна и се заселват в крайбрежния град, останал единственият пощаден от войната. Тук намират убежище и надежда за ново начало, построявайки селище върху хълмовете в предградието на Пусан. Днес Гамчеон е своеобразна галерия на открито и средище на културата с 10 000 жители, отличаващо се с яркооцветени сгради, произведения на съвременни художници и скулптори, артистични кафенета, работилници и магазини, удостоен през 2012 г. с наградата за градско развитие на ООН. Свободно време. Посещение на конгресната зала Нуримару, разположена на остров Донгбексом, откъдето се открива красива панорама към емблемаличния за Пусан Диамантен мост и залива. Нощувка.

29.05.2025-чт 8 ден Пусан → Чеджу (закуска)
Закуска. Трансфер до летището. Полет за остров Чеджу – най-големият от хилядите островчета край бреговете на Южна Корея и единствената автономна провинция в страната. Едни от най-големите богатства на острова са веригите от угаснали вулкани, лазурните плажове и съхранилите своята автентичност малки рибарски селца, пазени от странните на вид каменни статуи. Впечатляващ е връх Сонгеан Илчулбонг (ЮНЕСКО). Кратерът му е с размери 600 м в диаметър и 99 м дълбочина и е обграден от остри скали, които му придават вид на гигантска корона. Кацане в 13:10 и посрещане. Ще посетим Музея за фолклор и естествена история. В залата, посветена на естествена история ще се запознаете с геологическите особености на острова, неговата флора, фауна и морски обитатели. Експозициите на фолклорна тематика представят живота на древните обитатели на острова, традиционната архитектура, регионални храни и други детайли от бита на местните хора. Има експонати с ритуална стойност и богата колекция от скулптури от вулканични скали. След това се отправяме към парка Халим, създаден през 1971 г. върху безплодна гола земя, която първо е била засипана с тонове плодородна пръст и след това са били засадени различни субтропични растения. Има Каменна градина с бонсаи, Водна градина, Субтропична ботаническа градина и други. В зависимост от сезоните в парка се провеждат различни цветни фестивали: през април – на разцъфването на лалетата, напъпването на черешовия цвят и жълтия килим на рапицата; в средата на май – на орхидеите. В края на октомври до средата на ноември се провежда Фестивал на хризантемите, съчетаващ нежния аромат на хризантеми с великолепието на обагрените от есента дървета. Настаняване в хотела. Нощувка.

30.05.2025-пт 9 ден остров Чеджу (закуска)
Закуска. Отправяме се към подножието на планината Халасан, за да посетим фолклорното селище Сеонгъп – малко градче, което показва уникалната култура на остров Чеджу: скалните стени от черна лава, които имат за цел да задържат постройките да не бъдат отнесени от силния вятър; правите, но извити алеи за блокиране на вятъра, странните скулптури от лава и базалт - толхарубанг („Каменни старци“), пазители и символи на острова, които са се превърнали в отличителна черта на пейзажа, и местните черни прасета – смята се, че месото от черно прасе е много вкусно. Културните ценности в селището се предават от поколение на поколение и включват жилищни сгради, конфуциански храмове и училища, древни правителствени сгради, воденици, задвижвани от конски или волски впряг, както и нематериалните културни ценности като народните песни, местните храни, занаятите, местния диалект и вековните дървета в центъра на селището, които създават атмосфера на изпълнена с достойнство отминала епоха. Продължаваме към най-източната част на остров Чеджу - първо ще спрем за снимки на плажа Куанчиги, а след това ще продължим към връх Сеонгсан Илчулбонг (“Връх на изгрева”), наречен така защото тази част на острова всеки ден първа посреща слънчевите лъчи. Върхът се e образувал преди повече от 10,000 години при вулканично изригване от морските дълбини и се издига на 182 м над морското равнище. Кратерът му е с размери 600 м в диаметър, дълбок е 99 м и е обграден от отвесни скали, които му придават вид на гигантска корона, а между тях има огромна поляна. Въпреки че съществуват и други подобни вулкани, никой друг не притежава толкова добре запазен туфов конус, разнообразни структури по морския бряг, забележителна природа и редки видове, които се намират само в кратера му. От 2010 е избран от ЮНЕСКО като световен геопарк, а от 2011 г. е обявен за едно от 7-те природни чудеса. Гледката от върха е невероятна. *Изкачването е около 1 км./30-40 мин., слизането – около 20 мин. Ще посетим Музея Хеньо, посветен на корейските жени „хеньо“, които изкарват прехраната си с дълбинно гмуркане и ще се запознаем с традиционните домове и бита на гмуркачките, с ястията, които са приготвяли, както и с други аспекти на традиционната риболовна индустрия. Тази практика е възникнала в миналото, когато мъжете от острова са изчезвали със седмици със своите рибарски лодки в търсене на улов, а жените сами е трябвало до се грижат за изхранването на семействата си. Тъй като климатът не позволявал отглеждането на ориз, жените се специализирали в гмуркане за разнообразна морска храна. Средната възраст на „хеньо“ е 65 години, като някои от тях продължават с гмуркането и на 80 години. Връщане в хотела. Нощувка.

31.05.2025-сб 10 ден остров Чеджу → Сеул (закуска)
Закуска. Освобождаване на стаите. Отправяме се към скалата Чусангчоли, разположена в края на девствeна борова гора. Тя е образувана от лава при изригването на връх Халасан и природата е сътворила в основата ѝ импозантни каменни стълбове с причудливи форми на кубове и шестоъгълни призми с най-различни размери, които са една от емблемите на остров Чеджу. Те изглеждат като издялани от изкусни майстори, а не от природата. Ще посетим водопадите Чончейон, наречени „Езерцето на Бог“. Всъщност това са три неголеми водопада, заобиколени от редки растителни видове. Наблизо е мостът Сонимгьо, наричан още Чилсоньогьо, което буквално означава „мостът на седемте нимфи“, тъй като върху неговите арки са гравирани седем нимфи. Легендата за седемте нимфи е изобразена и върху тавана на осмоъгълния павилион Чончиру. Трансфер до летището за полет до Сеул. Посрещане и трансфер до летище Инчеон.

01.06.2025-нд 11 ден Сеул → Доха → София
Полет QR 859 за Доха в 01:20. В 05:45 ч. кацане в Доха. В 07:35 полет QR 227 от Доха. Кацане в София в 12:30 ч.
Хотели по програмата или подобни:
период населено място брой нощувки име на хотел
23.05 – 26.05 Сеул Sotetsu Hotel Splaisir 4*
26.05 – 27.05 Кенджу Commodore Hotel Gyeongju 4*
27.05 – 29.05 Пусан Solaria Nishitetsu 4*
29.05 – 31.05 Чеджу Jeju Astar 4*